مقالات برق صنعتی

انواع خازن

انواع خازن

انواع خازن در زبان انگلیسی به معنی (capacitor)می باشد. خازن، وسیله ای رسنا و کنترل کننده امواج است که توانایی ذخیره کردن انرژی الکتریکی در خود دارد. خازنها حداقل از دو صفحه رسانا تشکیل میشوند و به وسیله یک نارسنا از یک دیگر فاصله می گیرند و از هم جدا میشوند. به عایق های که صفحات خازن رو از هم جدا می کنند (دی الکتریک) می نامند. تقریبا میتوان هر ماهده غیر رسانایی را دی الکتریک نامید.از قبیل تفلون، آب، پلاستیک، تفلون، سرامیک،کاغذ و … هر اشیای  دیگرکه رسانا نباشد. خازنها بسته به دی الکتریکی که در آن قرار گرفته شده است برای ولتاژ های بالا و پایین مورد استفاده قرار میگیرند. کاربرد خازنها  به دلیل اینکه بار الکتریکی را در خود زخیره می کنند و باعث می شود جریان در مدار به طور یک نواخت استفاده شود.

ساختمان انواع خازن

خازن وسیله ای است که از دو ورقه فلزی که رسانا می باشد و شامل ( روی، آلمینیوم، نقره ) ساخته شده است. ما بین آنها عایقی های از جنس هوا، کاغذ، پلاستیک، سرامیک، اکسید آلمینویم، اکسید تانتالیوم قرار گرفته شده است.

خازن ها انواع مختلفی دارند.

ساختمان خازن

  • عدسی
  • سرامیکی
  • اکترولیتی
  • میکا
  • روغنی
  • خازهای هوا

مزیت انواع خازن

برای درک بهتر از کاربرد این وسیله کاربردی میتوان به این شکل بازگو کرد که خازنها در زندگی روز مره ما انسانها کاربرد بسیاری دارند. به دلیل وجود این وسیله میتوان دستگاه های الکترونیکی پیشرفته ای میتوان ساخت و ارئه کرد. به دلیل خازن است که دستگاه الکترونیکی را  راحت میتوان به منبع جریان اتصال داد چون الکترودها به منبع تغذیه وصل میشوند و شارژ میشوند و آن را ذخیره میکنند تا در هنگام قطع دستگاه از منبع اصلی جریان آسیب جدی نبیند.

کاربرد خازنها را برای مدار الکتریکی استفاده میکنند تا جلوگیرکند از جریان مستقیم و مانند یک فیلتر کننده فرکانس عمل میکند و از آن میتوان برای ذخیره کردن بار الکتریکی در مدارهای استفاده میشود. کاربرد خازنها در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار میگیرند و تقریبا در تمامی دستگاه ها الکتریکی و با توجه به ولتاژ های مختلف مورد بهروری قرارمیگیرند. میتوان به خازنها عنوان سنسور را اتلاق کرد به دلیل اینکه میتوانند اندازه گیری رطوبت هوا، فشار مکانیکی و … .

خازن عدسی

خازن عدسی اندازه کوچک دارد مانند عدس می باشد. این خازن بدون قطب مثیت ( +) و قطب منفی (-) هستند و نسبت به باقی خازن ها پکوفاراد و نانو فاراد کم و محدودی می باشند. برای این نوع خازن ها اندازه خازن به میزان آن بستگی دارد به این معنا که هر مقدار گنجایش خازن بیشتر باشد انداره آن نیز بزرگتر میشود.

خازن عدسی

 خازن میکا

خازن میکا به نوعی ساخته شده است که هم کارای بیشتری داشته باشد و هم ظرفیت بالای داشته باشد که  در بین ورقه های خازن میکا از ورقه های فلزی و آلمینیومی استفاده میشود ، گنجایش خازن ۰.۰۱ تا ۱ میکروفاد است.

خازن میکا

خازن پلاستیکی

برای خازنهای پلاستیکی از ورق های ظریف به عنوان عایق مورد استفاده قرار می گیرد.

خازن پلاستیکی

طرز قرار گررفتن این ورقه ها به همراه دیگر ورقه های باریک فلز که از جنس آلمینیوم میباشند را به صورت لوله ای داخل خازن گذاشته و بسته بندی میکنند . درحال حاضر از این نوع خازنها بیشترین استفاده میشود به دلیل قابلیت های فراوانی دارند یکی از این ویژگی در مقابل حرارت بالا مقاومت نشان می دهد.

 

خازن سرامیکی

خازنهای سرامیکی یک از معمولی ترین خازنهای غیر الکترولیتی می باشند. که در آن عایقی استفاده شده که از جنس سرامیک می باشد. و مقدار ماده ای که بین صفحات خازن میباشد توانایی بالایی برای به کردن دارد. و همچنین قدرت علمکرد خازن را افزایش می دهد. گنجایش خازن سرامیکی از ۵ پیکروفاراد تا  ۰.۱ میکروفاراد میباشد. خازن سرامیکی در مدل های مختلفی تولید میشود و ساخته یشود. از قبیل استوانه ای و دیسکی یا (عدسی) میباشد.

 

خازن میکا

خازن هوا

این نوع خازن عایقی که درآن استفاده شده است از هوا می باشد. خازنهای هوا از تعداد صفحه تشکیل شده که تعدادی از آن حرکت میکنند و تعدادی از آنها ثابت هستن. این صفحه ها به وریت یکی در میان با تنظیم فاصله دقیق از هم قرار گرفتن. زمانی که صفحات متحرک در میان صفحه های خازنی ثابت  حرکت میکنند در نتیجه تاثیر صفحات تغییر میکند و گنجایش ظرفیت خازن افزایش میابد و در نهایت مقدار حجم یک خازن هوا با توجه به گردش صفحه ها متحرک ظرفیت خارنی تغییر میکند.

 

خازن متغیر

برای تغییر دادن گنجایش خازنها سه عامل موثر هست (( فاصله ای که بین صفحه میباشد)) ((سطح صفحه ها داخل خازن )) (( جنسی که برای عایق خازن ها استفاده شده است )). اصول کار آنها بر پایه متغییر بودن سطح اشتراک صفحه های خازن یا تغییر قطر عایق است.  گنجایش یک خازن ارتباط بی واسطه ای با سطح مشرک دو صفحه خازن دارد.