مقالات برق صنعتی

استابلایزر چیست

استابلایزر چیست

استابلایزر

استابلایزر دستگاهی میباشد انرژی الکتریکی رو ثبیت میکند برای دستگاهای الکترونیکی .به معنای دیگر جریان الکتریکی رو ثابت نگه میگدارد و دستگاه های برقی رو از نوسانات برق محافظت میکند.

به احتمال زیاد این مورد صحبت رو شنیده اید که موقع قطع برق لوازم بررقی رو از برق یا پیریز خارج کنید تا مانع اسیب دیدگی آن شوید. اگر این کارو رو انجام نداده اید و در طول زندگی با سوختگی دستگاه برقی به دلیل نوسان برق نشده اید پس باید بگویم که شما آدم خوش شانسی هستید.

باید به این موضوع اشاره کرد که تنها هدف استابلایزر محافظت کردن سیستم های الکتریکی از نوسان برق است و جلوگیری از خسارت های احتمالی است.

استابلایزرها مانند خازن ها عمل میکنند فقط با این فرق که خازن در همه دستگاه ها نیاز است اما استابلایزر را ما تشخیص میدیم استفاده کنیم از آن یا خیر.

استابلایزر در وسایل خانگی

استابلایزر به رگلاتور ولاتاژ اتوماتیک شناخته میشود  که حرف اختصاری آن  AVR می باشد. استابلایزر در خیلی از موارد مورد استفاده میشود. چند مورد که میتوان نام برد که کارایی دارند

در وسایل برقی خانگی، وسایل  و تجهیزات برقی دفاتر، در مناطق صنعتی، در ساختمانها، در مخابرات و … کاربرد دارند.

استابلایزر دو دستگاه در داخل خود دارد که میتواند جریان ورودی را در ثانیه مودر برسی قرارمیدهد. نام این دو دستگاه چک کننده ۱- ترانس تقویت و ۲- یک برد میکروسسوری میباشد که کاملا به صورت اتوماتیک کارکند. در هر لحظه ای که نوسان افزایش یا کاهش یابد آن را ثابت نگه میدارد و خود دستگاه یک جریان ثابت رو به مصرف کننده منتقل میکند.

استابلایزر دستگاه تنظیم و اثبات کننده ولتاژاست و هر تایمی که داخل سیستم کاهش یا نوسان و جریان دچار اختلال شود  به وسیله استابلایزر سریع شناخته میشود و به صورت اوتماتیک اصلاح میگردد. این دستگاه کاملا یدون سر و صدا میاشد و از تکنولوژی به روز دنیا برخوردار است .

به طور کلی تمام دستگاههای برقی از یک جریان تثیبت شده میتوانند استفاده کنند و بستگی دارد به این که در مکتمهای مورد استفاده قرار بگیرند. یک تلورانس یا اسم دیگر آن ضریب نوسان از (۵الی۱۰ درصد )برای آن معین شده است اما با تکرار این نوسانها باعث می شود عمر دستگاه پایین بیاید.

این کارایی بسیار مهمی در اجرایی برق های اضطراری دارند. به صورت یکسان سازی در دستگاه ها و به علاوه برمانع آسیب  به دستگاه ها میشود. منتقل کننده جریان برق به طرف دستگاه ها که نیاز دارند برق اضطراری یو پی اس میشود جلوگیری میکند از نوسان ها ی شدید برق هم کارایی دارند.

به دلیل بالا رفتن رقابت در تولید و قدرت انتخاب مصرف کننده ایمنی دستگاه ها الکترونیکی و الکتریکی بالا رفته و نیاز است از استابلایزر در دستگاه باشد.

استابلایرزها به دو دسته تقسیم میشوند

استابلایزرتک فاز که خروجی آن ۲۲۰تا۲۳۰ولت است که برای مصارف خانگی میباشد.

استابلایزر سه فاز یا صنعتی که خروجی آن ۳۸۰ تا ۴۰۰ ولت است برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار میگرند.

اصولا برای استابلایزر را برای خانه خریداری میکنند و پیشنهاد مس شوند استابلایزر تک فاز است و برای مکانهای پزشکی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند. اما باتوجه به نیاز و مقدار دستگاه ها استابلایزرها انتخاب میشوند.

استفاده از استابلایزر برای خانه بسیار مفید و ضروری میباشد به دلیل اینکه از تمامی وسایلای خانه در برابر نوسان های برق محافظت می کند. برای اینکه متوجه این مورد شوید که در خانه استابلایزر


یا خیر کافی است که مشاهده کنید لامپ خونه روشن خاموش یا نوسان دارد یا خیر، اگر این طور باشد که نوسان بررق دارید پس حتما یک استابایزر نیاز دارید.

استابلایزر یا تثبیت کننده

تثبیت کننده یا همان استابلایزر دستگاه می باشد که نویز کامل برق شهری رو می گیرد و امواجی که تاثیرگذارند بر روی دستگاه هستند را کامل حذف  میکند